Založ si blog

Ferdinand von Zeppelin a Zeppelin Museum vo Friedrichshafene

Na dnes, 8.júla, pripadá 185. výročie narodenia nemeckého generála a konštruktéra vystužených vzducholodí Ferdinanda Zeppelina (1838 – 1917) v Kostnici pri Bodamskom jazere. Jeho prvá vzducholoď vzlietla nad týmto jazerom 2. júla 1900. Postupne začali vznikať vzducholode na prepravu ľudí, ale najprv boli využité vojensky ako primitívne bombardéry v prvej svetovej vojne. Zeppelin sa nedožil ani odstavenia ani znovuoživenia zeppelinov v medzivojnovom období, pretože zomrel v Berlíne 8. marca 1917. V roku 1975 bol však ako letecký konštruktér uvedený do Medzinárodnej siene slávy letectva a vesmíru a v roku 1996 bolo založené na jeho počesť Zeppelin Museum vo Friedrichshafene v Nemecku, rodisku vzducholode Zeppelin. V ňom sa nachádza najväčšia zbierka o cestovaní vzducholoďou na svete a zaznamenáva históriu vzducholodí Zeppelin.

V druhej polovici júna som absolvoval cestu po Veľkej Británii a ďalších európskych štátoch (Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko). Tak som sa, zhodou okolností, dostal aj do Friedrichshafenu a do Zeppelin Musea. Preto sa teraz môžem podeliť s čitateľmi o svoj osobný zážitok z jeho prehliadky, pomocou niekoľkých fotografických záberov.

Ináč, tá cesta bola, okrem iného, aj výbornou príležitosťou oddýchnuť si – čo len na taký krátky čas – od debilnej slovenskej politiky. Pretože po návrate na Slovensko som len „zíral“, o aké bezprostredné a veľadôležité informácie som bol ukrátený. Veď si len predstavte – akýsi slovenský inseminátor si pred dvanástimi rokmi dovolil nafackovať matku svojich (zatiaľ) dvoch detí, ktorých má celkovo (tuším) tucet! Pre človeka, ktorý sa plavil po kanáli La Manche, proste – „politická“ búrka v pohári vody.

Ale, vráťme sa naspäť k Zeppelinovi.

Zeppelin Museum vo Friedrichshafene sa nachádza priam na brehu Bodamského jazera. Prírodné prostredie pôsobilo o to krajším dojmom, že sme mali šťastie na dobré počasie. A určite si všimnete, že návštevnosť muzea a záujem o jeho expozície bol značný.

Verím, že dlhšie „tirády“ o múzeu a úrovni jeho expozícií plne nahradí niekoľko záberov podľa môjho subjektívneho výberu. Pretože celkový počet záberov, ktoré som počas návštevy múzea a jeho okolia urobil, predstavuje niekoľko desiatok.

F O T O G A L É R I A

Jedno z priečelí. FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
Konštruktér vzducholodí. FOTO: F. Cudziš
Modely Zeppelinovych vzducholodí. FOTO: F. Cudziš
FOTO: F: Cudziš
FOTO: F. Cudziš
Ukážka vystužovacej konštrukcie vzducholode zeppelin. FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F: Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš
FOTO: F. Cudziš

Niečo je zle

01.10.2023

Na Slovensku máme za sebou ďalšie parlamentné voľby, tentoraz, mimoriadne – predčasné. Nemienim teraz jasať (alebo bedákať) nad tým ako dopadli. Chcem sa len zamyslieť nad situáciou, ktorá nastala, a to cez prizmu dojmu, ktorý nastolili masmédiá, a to spôsobom podávania, ako prezentujú slovenskej verejnosti volebné výsledky. Keď som počul v televíznych [...]

Úrad nemôže mať pochybnosti, rovnako ako nemôže byť ani impotentný a pod.

20.09.2023

Za túto floskulu sa radi skrývajú byrokratickí úradníci, využívajúc vážnosť svojej inštitúcie ako úradu a rovnako aj „silu“ svojich úradných pečiatok. To v skutočnosti oni majú (resp. „chcú mať“) nejaké pochybnosti. Neraz aj z prostého dôvodu, že nezvládajú svoje posty. Spoločnosť prežíva v súčasnosti veľmi zložité obdobie, keď sa [...]

Štát sa (vraj) musí postarať (len) o najzraniteľnejšie skupiny občanov

13.08.2023

Dnes som po dlhšej dobe opäť pozeral politické diskusie v rôznych slovenských televíziách (resp. televíziach pôsobiacich na Slovensku, lebo je to rozdiel, a – veru – podstatný, pozn. autora). Ale ani jednu som nedopozeral do konca, lebo to bolo opäť v podstate „mlátenie prázdnej slamy“ z úst reprezentantov ktorejkoľvek politickej strany. Hoci už školské prázdniny [...]

Čína, Rusko, drony

Čína konečne čelí sankciám EÚ. Je pre Peking dôležitejší Západ alebo Rusko?

23.02.2024 14:00

Európska únia po prvý raz uvalila sankcie na čínske spoločnosti, ktoré obchodujú s Ruskom a pomáhajú mu v jeho vojne proti Ukrajine.

gripen, stihacka

Nastane obnova dôvery medzi Švédskom a Maďarskom? Budapešť kupuje Gripeny

23.02.2024 13:52

Maďarsko ako posledná členská krajina ešte neratifikovala prijatie Švédska do NATO.

protest, šimečka

Šimečka vyzval koalíciu, aby obnovila vojenskú pomoc Kyjevu: Ukrajina si po dvoch rokoch ruskej agresie zaslúži podporu

23.02.2024 13:22

Lídrov vládnej koalície vyzval, aby prestali hazardovať s bezpečnosťou a dobrým menom Slovenska.

Vladimir Putin

Voda, vzduch a zem. Rusko podľa Putina zmodernizovalo takmer všetky jadrové sily

23.02.2024 13:17

Ruské letectvo prevzalo štyri nové nadzvukové jadrové bombardéry.

cudzis

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 193497x
Priemerná čítanosť článkov: 4300x

Autor blogu

Kategórie