Založ si blog

V čom „udělali soudruzi z USA“ chybu?

Nie je mojou ambíciou hrať sa na anál-ytika, a už vonkoncom nie v oblasti geopolitiky, neoddeliteľne spojenej s plánovaním vojenských stratégií. Naopak, ako vyplynie z obsahu mojich nasledujúcich článkov na blogovisku Pravda.sk, usilujem sa prispieť predovšetkým k zdarnému rozvoju spoločnosti, a to ďaleko hodnotnejšími snaženiami. Keď však vidím (a tuším), kam speje vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou – keď sa už (niekde menej a inde viac neomalene) naznačuje dokonca možnosť použitia jadrových zbraní – nedá mi, aby som sa nepokúsil poukázať na (šikovne podávanú, ale ne-)logickú nezrovnalosť, na ktorej je založená takmer celá hysterická reakcia ekonomických sankcií EÚ voči Rusku. Údajne má slúžiť ako obušok, ktorý donúti Rusko k ústupu od svojich „imperiálnych“ ambícií, aktuálne presadzovaných voči Ukrajine.

Titulok predstavuje parafráza legendárnej hlášky z dobre známeho filmu Jana Hřebejka Pelíšky.   

Soudruzi z NDR nedomysleli banálny fakt, že umelohmotné lyžičky nemusia odolať pôsobeniu horúcej kávy.

To „soudruzi“ v USA sú omnoho prešpekulovanejší, a chybu v konečnom dôsledku neurobili oni.

Maslo na hlave zostáva bruselským „soudruhům“, ktorí sa od nich nechali nepremyslene nakriatnuť na rozhodnutie o ekonomických sankciách zo strany jednotlivých členských štátov EÚ voči Rusku. Stalo sa tak – a to priam živelne – na základe podsunutého a „filištínsky“ zdôvodneného predpokladu, totiž, že kto obchoduje s Ruskom – prispieva mu na financovanie vojny s Ukrajinou! Akoby Rusko – do posledného centa – vynakladalo všetky príjmy zo Západu na vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý rozpútalo akoby takpovediac „s holým zadkom“ – bez náležitého materiálneho a finančného zázemia! Akoby ani nechyrovali o pojme, čo je to stratégia.

Pritom, aj Rusi potrebujú zo svojich príjmov za ropu a zemný plyn uhrádzať najprv svoje bežné potreby (mierového) života, ako je to všade inde na svete. Vojnový konflikt, ktorý vedú na Ukrajine, je asi motivovaný inak ako plytvaním nadbytočných peňazí.  

Ešte sa živo pamätám na osemdesiate roky minulého storočia. Vtedy sa Rusi naozaj dopustili mnohých chýb. Nie, nemám na mysli Afganistan (koniec-koncov – z tohto ich „dobrodružstva“ sa nepoučili ani stratégovia v USA). V tých časoch bol Kremeľ akýmsi svojráznym geriatrickým zariadením. V kohosi šedivej hlave zkrsla myšlienka, že – v záujme udržania vojenskej rovnováhy síl vo svete – musí „socialistický tábor“ zbrojiť zarovno s USA. Preberali sme to na členskej schôdzi ROH, vedenej vedúcim závodu (tajtrlíkom-alkoholikom so základným vzdelaním, ktorý bol vo svojej funkcii vďaka údajným zásluhám z čias SNP).

Keď som to počul, iba som si v duchu pomyslel:

„Ak toto urobíte, stane sa presne to, za čo sa asi vrúcne a úpänlivo modlia mocenskí stratégovia v USA.“

Ak vynakladalo USA v tých časoch na zbrojenie, napríklad, 15% HDP, Sovietsky zväz – pri nižšej výkonnosti svojej ekonomiky – musel vynakladať na rovnaký účel, povedzme, 35% HDP (tieto čísla sú len ilustračné, nemusia byť pravdivé – pozn. autora). A tie prostriedky museli potom zákonite chýbať v iných oblastiach. Vznikali rôzne hospodárske resty. Dva-tri roky sa taký „stres“ dá vydržať, ale s plynúcim časom sa deficity zákonite akumulujú, až sa to napokon vypuklo prejaví.

Aj sa tak stalo. Začalo dochádzať k rôznym katastrofám ako na bežiacom páse. Nemali síce všetky rozmer Černobylu, ale boli to katastrofy veľkého rozsahu, ktoré socializmu v Rusku na jeho renomé rozhodne nepridávali.

Vtedy som mal neodbytný dojem, že kapitalizmu na Západe – ako sa hovorí – „tieklo do topánok“ a túto nepríjemnú situáciu sa USA pokúsili rozhodnúť pretekmi v zbrojení, kto z koho. Risk im vyšiel. Sovietsky zväz, a vôbec celý socialistický tábor, sa porúčal do prepadliska dejín. Vyhrali.

Dnes začínam mať opäť ten hlúpy neodbytný pocit. Viem, že štátny dlh USA raketovo rastie k hodnote 40 000 miliárd dolárov. Zavreté prevádzky MacDonald-a či KFC na Červenom námestí v Moskve by to nevytrhli; znova im asi nejakým spôsobom „tečie do topánok“. Aký môže byť účinný recept na tento neduh? – Znova vyvolať vo svete svár. Lebo – kde sa dvaja bijú, tam (obyčajne, teraz predovšetkým ekonomicky) víťazí tretí. A, ako zistili na výsledkoch druhej svetovej vojny, víťaziť sa rozhodne oplatí.

Hoci sa vraj história zvykne opakovať, tentoraz sa na „kiks“ podujíma Európska únia. Veď, čo iné to je, byť (v oblasti energeticko-surovinových zdrojov) absolútne nepripravený na rovnocennú alternatívu, a pritom sa pokúšať finančne zruinovať hospodársky kolos ako je Rusko? – Už teraz je viac ako isté: Doplatia na to bežní občania.

Budeme síce „peacemakeri“, ale – obrazne povedané – s holým zadkom.

Big-bangovský paradox – Hubblove (a iné) hlboké polia

02.05.2024

Pod pojmom „Hubblovo hlboké pole“ treba rozumieť snímok veľmi vzdialenej časti vesmíru, vytvorený Hubblovým teleskopom. Tento vesmírny ďalekohľad vyniesol na obežnú dráhu v okolí Zeme v roku 1990 americký raketoplán Discovery, aby sa stal jedným z najdôležitejších (a v danej dobe suverénne najdrahším) ďalekohľadov v histórii astronómie. Po [...]

Kde je Halleyho kométa a iné súvislosti

28.04.2024

V pondelok 8. apríla došlo v Severnej Amerike k úplnému zatmeniu Slnka. Pás totality, ktorý máva dĺžku približne jednej tretiny zemského rovníka, prechádzal kontinentom z juhozápadu na severovýchod. Na pevnine začínalo zatmenie Slnka v Mexiku, postupne prešlo 15-timi štátmi USA a skončilo v oblasti kanadských provincií Newfoundland [...]

Pellegrini, Korčok a blábológovia

08.04.2024

Tak, máme na Slovensku zasa jedny voľby za sebou. Tentoraz prezidentské. Už prvému kolu predchádzala kopa rečí od všelijakých sociológov, politológov a rôznych iných im podobných …ógov, ktoré svojim divákom „pchali pod nos“ komerčné televízie, ba aj „verejnoprávna“ RTVS. Kvôli tým …ógom som (sám pre seba) vymyslel bohemizmom zapáchajúci [...]

Budova Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici

Kedy sa to skončí? Pre bombovú hrozbu evakuovali ďalšie školy

09.05.2024 16:09

Na dvoch stredných školách muselo byť vo štvrtok prerušené vyučovanie. Dôvodom boli výhražné emaily.

šimkovičová, michelko

Hlas a SNS zhodu nenašli. Hlasovanie o osude FPU je neisté, opozícia hovorí o zoštátnení kultúry

09.05.2024 16:00

Zatiaľ nie je jasné, či sa o návrhu o FPU stihne hlasovať už dnes.

Okudzhava 1999 2r

Storočný Okudžava. Čo odkazuje dnešku ruský bard vyše štvrťstoročia po smrti?

09.05.2024 16:00

Bulat Okudžava by mal dnes sto rokov. V rozhovore, ktorý poskytol Pravde necelý rok pred smrťou, vyslovil dodnes aktuálne myšlienky o Rusku.

Poľsko, NATO

Neveríme, že Putin nezaútočí: Poľsko stavia bunkre a zákopy na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom

09.05.2024 15:26, aktualizované: 16:02

Minister obrany dodal, že v stredných a východných vojvodstvách Poľska sú rozmiestnené vojenské jednotky, ktoré poskytujú podporu pohraničnej stráže.

cudzis

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 49
Celková čítanosť: 214732x
Priemerná čítanosť článkov: 4382x

Autor blogu

Kategórie