Už len 22 dní (?), či – 15 000!

20. mája musí Slovensko zaplatiť Ruskej federácii za ďalšie dodávky ropy a zemného plynu. Je jedno, v akej to bude mene (euro, ruský rubeľ). Aj tak sa môže stať, že dodávky týchto komodít ustanú. Aj niektorým slovenským politikom to už pomaly dochádza – hoci stále tliachajú dookola stále tie isté ideologické mantry (na spôsob „zabi bobra – zachrániš strom“). –

Tie dodávky totiž vôbec nezávisia od milostivého bruselského dovolenia dočasnej výnimky (z chystaného šiesteho balíka sankčných opatrení proti Rusku) pre Slovensko a okolité vnútrozemské krajiny. Ba ani od Ukrajiny, ktorá strpí ich tranzit pre kupujúce strany. V skutočnosti sa o tých dodávkach rozhoduje v Rusku, teda v krajine predávajúcej.

Ak Rusov ešte raz nas…rdíme nerozmysleným miešaním sa do ich terajších vzťahov s Ukrajinou, môže sa stať, že nám – už aj zaplatené – peniaze vrátia, s tým, že nám dajú trt makový.

Týmto (hypotetickým) gestom nám môžu pripomenúť „skazku“ o tom, ako kedysi dávno zúfalí a obklúčení obráncovia Sitna (vraj) oklamali naivných Tatárov. Mohli by nám tým (akoby) povedať: „My vaše nechceme, a svoje si nedáme – aj keď ho máme veľa – lebo, hľa, mnohého máme zatiaľ dosť.

V takom prípade by nám zostalo len zahmkať si onehdajší hit Mira Žbirku „Už len 22 dní“ (album Nemoderný chalan, 1984) a „jet o dům dál“ – žobrať, kto nám nahradí, čo nám Rusi upreli.

Ale to sú len také kecy na okraj veci. (Prečo by som sa im vyhýbal, keď rad-radom kecajú aj onakvejší mudrlanti – slovenskí ministri i štátni tajomníci, ba aj bruselskí tajtrlíci?)

Vec ohľadom dodávok ropy a zemného plynu pre Slovenskú republiku je síce dôležitá už teraz, ale málokto uvažuje, o koľko dôležitejšia bude za pár desaťročí, ktoré uplynú ako voda.

Podľa serwera https://www.worldometers.info budú totiž od 20. mája 2022 (známe) svetové zásoby ropy stačiť už len na 15 000 dní, t.j. asi na 40,5 roka. A čo potom?

Ak sa aj medzičasom objavia niekde nejaké „zabudnuté“ ložiská ropy, budú relatívne malé, ťažko dostupné a draho ťažiteľné. Ale nateraz je ropa ešte (tiež relatívne) lacná, preto sa pohonné hmoty míňajú v doprave tempom, akoby sa jednalo (iba) o vodu.

A to sa ľudstvu vypomstí ďaleko viac, než ako by dokázalo poškodiť európsku ekonomiku Rusko. Globálne zásoby ropy sa totiž míňajú rádovo tisícnásobne rýchlejším tempom, ako sa dokážu tvoriť v dôsledku špecifických geologických procesov.

Pritom už svetoznámy ruský chemik a tvorca periodickej sústavy chemických prvkov D.I.Mendelejev (1834 – 1907) hovoril, že ropa je tak cenná chemická surovina, že páliť ju (v podobe petroleja, benzínu či nafty) je skoro ako páliť peniaze.

Ja si zas dovolím tvrdiť, že globálne zásoby ropy sa minú skôr, ako sa vyriešia všetky podstatné problémy elektromobility. A (v podstate) som rád, že ja osobne sa toho nedožijem.

Odpoveď na diskusný príspevok jarompb (7:54) –

Vašu „starú overenú“ pravdu, koľko čoho kedy bolo, si môžete strčiť za klobúk. Mňa považujete za strašiaceho panikára (ja to hravo prežijem – spoľahnite sa), ale akosi ste zabudli okomentovať serióznosť serwera, na ktorého údaje sa odvolávam.

Aj ja si pamätám na prvé odhady Rímskeho klubu v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Už vtedy bolo zrejmé, že časom do vyťaženia zásob, s ktorými sa vtedy uvažovalo, budú objavené ešte ďalšie ložiská. Okrem toho, už vtedy sa uvažovalo s ťažitelnosťou z hľadiska ekonomiky. Inými slovami, boli známe ložiská mnohých nerastov, ktorých ťažba by bola nákladnejšia ako u výnosnejších ložísk. Tie ostávali na dobu, keď ceny nerastov stúpnu nad určitú úroveň.

V čase pred vznikom OPEC sa globálne zásoby ropy odhadovali na cca 500 miliárd barelov. Pri vzniku OPEC „zázračne“ vzrástli (v členských krajinách OPEC) o cca 250-300 miliárd barelov. Okrem toho sa pamätalo na (vtedy nerentabilné) zásoby ropy, obsiahnutej v tzv. ropných pieskoch (resp. bridliciach) v Kanade (cca 200 miliárd barelov). O podmorské ložiská ropy sa vtedy ešte nikto nepokúšal. Dnes sa síce nejaké ťažia, pretože ekonomické pomery sa medzičasom zmenili v súlade s predpokladmi. Ale to už bude – aspoň čo sa ropy týka – koniec.

Ako sa stal Albert Einstein svetoznámym fyzikom

18.04.2025

Čas plynie ako voda. Dnes si pripomíname 70.výročie úmrtia Alberta Einsteina (1879 – 1955), ktorý umrel 18. apríla 1955 v americkom Princetone (štát New Yersey). Pri podobnej príležitosti som sa venoval jeho spomienke článkom https://cudzis.blog.pravda.sk/2023/04/18/keby-bol-byval-albert-einstein-filozofom/ V onom článku som kládol dôraz predovšetkým [...]

Časopriestor zrejme neexistuje

16.02.2025

Inými slovami, teoretickému konštruktu – pojmu „časopriestor“ – v objektívnej realite (vo svete ako takom, vo vesmíre) pravdepodobne nič nezodpovedá. Pretože články na blogovisku Pravdy.sk sledujú (ponajviac, asi) laici v oblasti prírodných vied, teda aj fyziky, pozrime sa bližšie na príklad, ktorým sa nejaký odborník(?) snaží čo najnázornejšie [...]

Už len dákych 14 000 dní!

12.02.2025

Vec ohľadom dodávok ropy a zemného plynu pre Slovenskú republiku je síce dôležitá už teraz, ale málokto uvažuje o koľko dôležitejšia bude za pár desaťročí, ktoré uplynú ako voda. Podľa serwera Worldometer – štatistika sveta v reálnom čase, (https://www.worldometers.info), budú totiž od 12. februára 2025 (známe) svetové zásoby ropy [...]

Ilona Csakova pocas vystupenia v Lehote nad Rimavicou

Malá dedina si na svoj deň obce vždy pozve známych interpretov, ktorých jej závidia aj v okolitých mestách. Ako to dokáže?

24.05.2025 09:00

V obci s 250 obyvateľmi vystupoval raper Ego či česká speváčka Ilona Csáková.

rh DSC 1955-ENHANCED-NR

Mladí chcú byť ako MIKI. Film glorifikuje krvavý biznis, ale neukazuje jedno, kritizuje exšéf polície

24.05.2025 08:55

Mladí muži chcú mať krásne ženy, autá, veľa peňazí a keď videli film MIKI povedia si, to je ono.

vojna na Ukrajine, výmena väzňov

ONLINE: Kyjevom otriasla séria výbuchov. Rusko aj Ukrajina pracujú na vízii prímeria

24.05.2025 07:55, aktualizované: 09:20

Po výmene zajatcov by si mali Moskva a Kyjev vymeniť svoje predstavy o prímerí a podmienkach, ktoré ho zabezpečia.

SR voľby24 prezident Forró Pellegrini podpora BAX

Hrabko: Nový poradca prezidenta je signálom voči menšinám. Pri pandemickej zmluve bola zbytočná konfrontácia

24.05.2025 07:25

Prijatie exšéfa aliancie Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému menšín považuje za dôležitú, uviedol publicista.

cudzis

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 56
Celková čítanosť: 303259x
Priemerná čítanosť článkov: 5415x

Autor blogu

Kategórie