Súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády je, na samom začiatku, vodné dielo Liptovská Mara pri Liptovskom Mikuláši. Toto vodné dielo vybudovala spoločnosť Váhostav, n. p. v rokoch 1965 až 1975 v liptovskej časti povodia Váhu, s plánovaným objemom 360 500 000 m3 vody pri výške hladiny 566 m n.m.
Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, ale pri výstavbe muselo byť zaplavených trinásť obcí, pretože voda zaplavila takmer 27 km2 územia. Liptovský Trnovec bol zaplavený len čiastočne a rokmi sa stal rekreačným centrom pre milovníkov vodných športov (a – vo všeobecnosti – aj milovníkov prekrásnej prírody Liptova).
Liptovská Mara slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže pod hrádzou sa nachádzajú štyri turbíny s výkonom 198 MW. Umožňuje to 43,5 m vysoká (konštrukčná výška 52 m) zemná hrádza s hlinitým tesnením.
Pri výstavbe sa premiestnilo 11 mil. m3 zeminy, okolo 300 tis. m3 kameňa a viac ako 400 tis. m3 betónu a železobetónu. Teleso zemnej priehrady je v korune dlhé 1350 m. Vodná elektráreň stojí pri vzdušnej päte priehrady (voda je privádzaná oceľovým potrubím s priemerom 670 cm) ako 45 m vysoký objekt (pôdorys 43*130 m).
Zo záplavového územia bolo spolu presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov. Mohli si zbúrať svoje domy a stavebný materiál znovu využiť pri stavbe nových domovov na pridelených náhradných stavebných pozemkoch. Mnohí sa presídlili aj do okresného mesta Liptovský Mikuláš.
Unikátny drevený evanjelický artikulárny kostol, pôvodne postavený v obci Paludza, začali – ako posledný, nepochybne najvýznamnejší umelecký prejav slovenskej drevenej architektúry – v rámci jeho záchrany v roku 1974 presťahovávať zo záplavového územia do extravilánu obce Svätý Kríž a znova bol vysvätený 22. augusta 1984.
Zväz slovenských filatelistov a Slovenská pošta, a.s. si uctili jubileum Liptovskej Mary otvorením výstavy k 50. výročiu Marskej priehrady v priestoroch Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Okrem toho 23. mája sa konala inaugurácia príležitostnej poštovej pečiatky k 50. výročiu priehrady Liptovská Mara, pri kostolíku Lipt. Mary pri priehradnom múre, a tiež pri Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Nech toto hodnotné stavebné dielo prežije bez prekážok aspoň ďalších päťdesiat rokov!




Celá debata | RSS tejto debaty