Ad.: M. Laitman – Znovuotvorenie uhoľných elektrární

            Pán Laitman v závere svojho blogu https://laitman.blog.pravda.sk/2022/07/17/znovuotvorenie-uholnych-elektrarni-nenavist-nas-nici-viac-nez-znecistenie-zivotneho-prostredia/ píše:

            „Je možné dosiahnuť toho, aby nasledujúce roky boli pokojné a plné prosperity. Aby sa však tak stalo, musíme zmeniť naše zameranie z čistenia vzduchu, vody a zeme na čistenie našich sŕdc od vzájomnej nenávisti. Nenávisť znečisťuje a zabíja viac ako všetky ostatné znečisťujúce faktory dohromady.“

            Ako príklady na ilustráciu svojich všeobecných myšlienok spomína súčasný problém s polovodičmi, črtajúce sa problémy s potravinami, v doprave aj medicíne. Výber týchto príkladov sa zdá na prvý pohľad racionálny, ale v skutočnosti – resp. podľa môjho názoru – je dosť chaotický. Okrem toho, skrz-naskrz objektívne „ontologické“ javy, ako sú znečistenie vzduchu, vody a zeme, dáva na rovnakú úroveň javy podstatne subjektívnejšej povahy – akúsi nenávisť (bez špecifikácie jej príčin) a ničnehovoriaci slovný konštrukt „čistenie našich sŕdc od tejto nenávisti“.  

Od profesora ontológie by jeden mohol očakávať aj viac. Lebo ontológia je filozofický termín označujúci teóriu bytia, a – keďže v reálnom bytí všetko so všetkým súvisí, existencia každej konkrétnej časti bytia nevyhnutne vychádza z reálnych zdrojov i vzťahov medzi nimi pôsobiacich.

            Už som bol napísal, že súčasná globálna civilizácia pretrváva vďaka neustále sa rozširujúcemu poznaniu a technickému pokroku. Právom jej teda patrí prívlastok technická. Veda a technika umožnili aj podstatný nárast životnej úrovne, žiaľ zďaleka nie pre všetkých. Okrem toho, prudký rozvoj vedy a techniky najmä v 20. storočí mal za následok, že sa začali v masovom merítku využívať aj technické postupy, ktorých dopady neboli uspokojivo doriešené až do konca. Typický príklad – mierové využitie jadrovej energie. Hoci sa jadrová energia využíva už bezmála sedemdesiat rokov, dodnes nie je uspokojivo vyriešené napríklad bezpečné ukladanie jadrového odpadu. Podobne, dnešná konzumná spoločnosť dokáže zabezpečovať masívnu produkciu všemožných produktov, ale vo všeobecnosti dodnes nezvláda problém recyklácie surovín alebo odpadov spätých s onou produkciou.

            Je však nepochybné, že prakticky všetky problémy sužujúce dnešnú technickú civilizáciu – keďže vznikli následkom nedokonalostí v technike – principiálne možno riešiť k úplnej spokojnosti znova len technickými prostriedkami. Príčina tkvie v mohutnosti týchto problémov. – Ak ich spôsobuje priemyselné tempo chŕlenia rôznych produktov, naivné pokusy eliminovať tieto problémy spôsobom „nech každý začne sám od seba“ sú zákonite odsúdené na neúspech. Úsilie eliminovať tie problémy musí byť totiž intenzívne rovnako ako intenzita ich nárastu.

           

V závere článku https://cudzis.blog.pravda.sk/2022/07/11/presovsky-solivar-a-hroziaca-ekologicka-havaria/

som napísal:

Spôsoby, ktoré jednostranne vyžadujú ekonomické náklady (len) na elimináciu ekologických problémov – bez ďalších prínosov – treba nahradiť spôsobmi, prinášajúcimi v priebehu likvidácie „ekoproblémov“ v prvom rade konkrétny ekonomický zisk. A potom už je jednoduché, z časti onoho zisku sanovať vyvolané náklady.   

            Inými slovami, je neúnosné vynakladať na (ničím nezaručený) budúci ekologický profit konkrétne finančné zdroje v súčasnosti. Práve toto odštartovalo vedenie EÚ svojim neuváženým ideologickým harašením.

Naopak, dobudúcna treba namiesto toho rozvíjať predovšetkým také aktivity, že odstraňovanie súčasných ekologických problémov bude – popri prvoradom ekonomickom zisku – len ich vedľajším profitom.“   

            Teraz ide len o to, zistiť, či existujú nato potrebné reálne možnosti, a ak áno, ktoré konkrétne technické postupy pritom využiť.

            Môžem predoslať, že také možnosti naozaj existujú. Pritom sa nejedná len o môj subjektívny názor, ale o objektívne fakty. Výsledkom môjho celoživotného snaženia je poznanie, že moderná veda sa v mnohých aspektoch priam zvrhla na akési „vedecké náboženstvo“ a že v technike sa – namiesto snáh o zjednodušovanie – v čoraz väčšej miere presadzuje princíp, zvládať komplikované technické problémy ešte komplikovanejšími riešeniami.

            Potom nečudo, že súčasná globálna technická civilizácia sa priam míľovými krokmi blíži k okamihu totálneho vyčerpania dostupných surovín a zdrojov energie. Ak sa zavčasu nespamätá, bude nasledovať jej celkový kolaps, a to s katastrofickými následkami.  

            Mne to ani nepríde veľmi ľúto. Jednak je skoro isté, že, pre vek, sa tých čias už asi nedožijem. A tiež preto, že kohokoľvek som sa snažil osloviť informáciami, že ja určité potrebné riešenia poznám – len o ne treba prejaviť aspoň aký-taký záujem, každý bol voči mojim slovám „hluchý a slepý“. Ak by som sa mal vrátiť k blogu pána Laitmana, nie nenávisť ale „bohorovnosť“, arogancia a nepochopiteľná (s)prostota, z ktorej táto arogancia asi pramení, navodili súčasnú situáciu vo svete.

No, čo už … Veď, ako sa povráva v Čechách: „až nouze přinutila Dalibora housti“!

Mgr. Rudolf Pado – Priatelia nezabúdajú.

22.06.2025

20. júna 2022 zomrel 53-ročný predseda Občianskeho združenia Tatry Mgr. Rudol Pado z Liptovského Mikuláša. Dnes je teda tretie výročie od jeho úmrtia. Pre pripomenutie slovenskej verejnosti – Rudolf Pado (1969 – 2022) sa venoval ochrane životného prostredia a bol jedným z najznámejších a najaktívnejších aktivistov na Liptove. „Počas desaťročí vytrvalej práce [...]

Vodná nádrž Liptovská Mara – 50-ročná

26.05.2025

Súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády je, na samom začiatku, vodné dielo Liptovská Mara pri Liptovskom Mikuláši. Toto vodné dielo vybudovala spoločnosť Váhostav, n. p. v rokoch 1965 až 1975 v liptovskej časti povodia Váhu, s plánovaným objemom 360 500 000 m3 vody pri výške hladiny 566 m n.m. Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, [...]

Ako sa stal Albert Einstein svetoznámym fyzikom

18.04.2025

Čas plynie ako voda. Dnes si pripomíname 70.výročie úmrtia Alberta Einsteina (1879 – 1955), ktorý umrel 18. apríla 1955 v americkom Princetone (štát New Yersey). Pri podobnej príležitosti som sa venoval jeho spomienke článkom https://cudzis.blog.pravda.sk/2023/04/18/keby-bol-byval-albert-einstein-filozofom/ V onom článku som kládol dôraz predovšetkým [...]

chorvátsko Dubrovník

Billboardový boss vrahom? Slováka známeho z mafiánskych káuz podozrievajú z vraždy podnikateľa v Chorvátsku

01.07.2025 07:20

Z vraždy nezvestného Čecha v Chorvátsku je podozrivý jeho slovenský obchodný partner.

autobusy, Banská Štiavnica

Letný darček pre turistov aj domácich: Posilnené spoje v Štiavnici zjednodušia dopravu k najväčším atrakciám

01.07.2025 07:20

Aby ľuďom uľahčili presúvanie sa k tajchom či múzeám, počas víkendov a sviatkov posilnia autobusové spoje v Banskej Štiavnici a okolí.

Iran Israel Mideast Wars

G7 vyzýva na obnovenie rokovaní o iránskom jadrovom programe. Arákčí vylúčil, že to bude rýchlo

01.07.2025 06:40

Iránsky minister zahraničných vecí uviedol, že Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý.

Trump

Hackeri napojení na Irán hrozia, že zverejnia e-maily z Trumpovho okruhu

01.07.2025 06:29

Skupina hackerov pod pseudonymom Robert rozposlala médiám várku odcudzených emailov už pred voľbami v roku 2024.

cudzis

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 314818x
Priemerná čítanosť článkov: 5428x

Autor blogu

Kategórie