Založ si blog

Už len 22 dní (?), či – 15 000!

20. mája musí Slovensko zaplatiť Ruskej federácii za ďalšie dodávky ropy a zemného plynu. Je jedno, v akej to bude mene (euro, ruský rubeľ). Aj tak sa môže stať, že dodávky týchto komodít ustanú. Aj niektorým slovenským politikom to už pomaly dochádza – hoci stále tliachajú dookola stále tie isté ideologické mantry (na spôsob „zabi bobra – zachrániš strom“). –

Tie dodávky totiž vôbec nezávisia od milostivého bruselského dovolenia dočasnej výnimky (z chystaného šiesteho balíka sankčných opatrení proti Rusku) pre Slovensko a okolité vnútrozemské krajiny. Ba ani od Ukrajiny, ktorá strpí ich tranzit pre kupujúce strany. V skutočnosti sa o tých dodávkach rozhoduje v Rusku, teda v krajine predávajúcej.

Ak Rusov ešte raz nas…rdíme nerozmysleným miešaním sa do ich terajších vzťahov s Ukrajinou, môže sa stať, že nám – už aj zaplatené – peniaze vrátia, s tým, že nám dajú trt makový.

Týmto (hypotetickým) gestom nám môžu pripomenúť „skazku“ o tom, ako kedysi dávno zúfalí a obklúčení obráncovia Sitna (vraj) oklamali naivných Tatárov. Mohli by nám tým (akoby) povedať: „My vaše nechceme, a svoje si nedáme – aj keď ho máme veľa – lebo, hľa, mnohého máme zatiaľ dosť.

V takom prípade by nám zostalo len zahmkať si onehdajší hit Mira Žbirku „Už len 22 dní“ (album Nemoderný chalan, 1984) a „jet o dům dál“ – žobrať, kto nám nahradí, čo nám Rusi upreli.

Ale to sú len také kecy na okraj veci. (Prečo by som sa im vyhýbal, keď rad-radom kecajú aj onakvejší mudrlanti – slovenskí ministri i štátni tajomníci, ba aj bruselskí tajtrlíci?)

Vec ohľadom dodávok ropy a zemného plynu pre Slovenskú republiku je síce dôležitá už teraz, ale málokto uvažuje, o koľko dôležitejšia bude za pár desaťročí, ktoré uplynú ako voda.

Podľa serwera https://www.worldometers.info budú totiž od 20. mája 2022 (známe) svetové zásoby ropy stačiť už len na 15 000 dní, t.j. asi na 40,5 roka. A čo potom?

Ak sa aj medzičasom objavia niekde nejaké „zabudnuté“ ložiská ropy, budú relatívne malé, ťažko dostupné a draho ťažiteľné. Ale nateraz je ropa ešte (tiež relatívne) lacná, preto sa pohonné hmoty míňajú v doprave tempom, akoby sa jednalo (iba) o vodu.

A to sa ľudstvu vypomstí ďaleko viac, než ako by dokázalo poškodiť európsku ekonomiku Rusko. Globálne zásoby ropy sa totiž míňajú rádovo tisícnásobne rýchlejším tempom, ako sa dokážu tvoriť v dôsledku špecifických geologických procesov.

Pritom už svetoznámy ruský chemik a tvorca periodickej sústavy chemických prvkov D.I.Mendelejev (1834 – 1907) hovoril, že ropa je tak cenná chemická surovina, že páliť ju (v podobe petroleja, benzínu či nafty) je skoro ako páliť peniaze.

Ja si zas dovolím tvrdiť, že globálne zásoby ropy sa minú skôr, ako sa vyriešia všetky podstatné problémy elektromobility. A (v podstate) som rád, že ja osobne sa toho nedožijem.

Odpoveď na diskusný príspevok jarompb (7:54) –

Vašu „starú overenú“ pravdu, koľko čoho kedy bolo, si môžete strčiť za klobúk. Mňa považujete za strašiaceho panikára (ja to hravo prežijem – spoľahnite sa), ale akosi ste zabudli okomentovať serióznosť serwera, na ktorého údaje sa odvolávam.

Aj ja si pamätám na prvé odhady Rímskeho klubu v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Už vtedy bolo zrejmé, že časom do vyťaženia zásob, s ktorými sa vtedy uvažovalo, budú objavené ešte ďalšie ložiská. Okrem toho, už vtedy sa uvažovalo s ťažitelnosťou z hľadiska ekonomiky. Inými slovami, boli známe ložiská mnohých nerastov, ktorých ťažba by bola nákladnejšia ako u výnosnejších ložísk. Tie ostávali na dobu, keď ceny nerastov stúpnu nad určitú úroveň.

V čase pred vznikom OPEC sa globálne zásoby ropy odhadovali na cca 500 miliárd barelov. Pri vzniku OPEC „zázračne“ vzrástli (v členských krajinách OPEC) o cca 250-300 miliárd barelov. Okrem toho sa pamätalo na (vtedy nerentabilné) zásoby ropy, obsiahnutej v tzv. ropných pieskoch (resp. bridliciach) v Kanade (cca 200 miliárd barelov). O podmorské ložiská ropy sa vtedy ešte nikto nepokúšal. Dnes sa síce nejaké ťažia, pretože ekonomické pomery sa medzičasom zmenili v súlade s predpokladmi. Ale to už bude – aspoň čo sa ropy týka – koniec.

Zo Slovenska si niekto vytvára (aj) medvediu veľkofarmu.

24.06.2022

Aktuálne sa znova rozprúdila verejná diskusia o premnoženosti medveďov na Slovensku. Počas nej sa len veľmi vzácne spomenie tzv. Bernský dohovor, ktorý ponúka racionálne riešenie tohto problému. Ale, z akéhosi neznámeho dôvodu, všetci doterajší ministri, ktorí mali – a mohli – tento problém riešiť, zaujímali k nemu jednotný „kováčikovský“ [...]

Ad.: Podžubané džubilium Alžbety II.

05.06.2022

V posledný májový deň sa na Blogu Pravda.sk objavil článok nového blogera, píšuceho pod nickom „snhv“ na margo osláv 70. výročia nástupu britskej kráľovnej Alžbety II. na trón. Bloger nijako v článku https://nshv.blog.pravda.sk/2022/05/31/podzubane-dzubilium/ neskrýval svoj podráždený prístup [...]

90 rokov organizovaného hokeja v Liptovskom Mikuláši

31.05.2022

25. mája t.r. otvorili v mestskom Múzeu Janka Kráľa, zásluhou hokejového veterána pána Mariána Makoa Szekelyho výstavu „90 rokov organizovaného hokeja v Liptovskom Mikuláši“. Významnou súčasťou výstavovaných exponátov je originálna šatňa liptovsko-mikulášskych hokejových legiend. FOTO: [...]

Vrtuľník Mi-171

Rezort vnútra chce nakúpiť dva vrtuľníky za vyše 29 miliónov eur, s Mi-171 má problémy

29.06.2022 11:52

Rezort poukazuje na problémy pri údržbe a prevádzke súčasných vrtuľníkov Mi-171 v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

V Európe bude ešte viac amerických vojakov

29.06.2022 11:38

V Poľsku vznikne nové armádne veliteľstvo.

Heslo Mirri2020

Remišová digitalizuje Slovensko. Odstrániť staré heslá z laptopu však nevie

29.06.2022 11:14

Remišová zverejnila video, kde sa pochválila účasťou na medzinárodnej konferencii. Záber však zachytáva jej pracovný laptop, na ktorom je na žltom papieriku uvedené prístupové heslo.

Ľuboš Blaha

Blahovi Facebook zablokoval po stránke aj osobný účet

29.06.2022 10:48

Na svojom súkromnom profile začal Blaha zdieľať svoje názory potom, ako mu Facebook zrušil stránku, ktorá mala vyše 174-tisíc sledovateľov.

cudzis

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 55534x
Priemerná čítanosť článkov: 2777x

Autor blogu

Kategórie